Istnieje blisko 400 odmian aloesu. Spośród nich tylko pięć ma właściwości lecznicze: Aloes barbadensis Miller (aloes zwyczajny – Aloes Vera), Aloes perryi Baker, Aloes ferox (aloes uzbrojony), Aloes arborescens Miller (aloes drzewiasty), Aloes saponaria.
Każdy z nich ma swój specyficzny sposób działania, ale tylko jeden jest znany od tysięcy lat i ceniony za swoje cudowne właściwości kojące - Aloes Barbadensis Miller (aloes zwyczajny – Aloes Vera).
Aloes znany jest od prawie 5000 lat, wzmianki o nim można znaleźć w Biblii – zwano go “gorzkim zielem”, był też znany w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie i Arabii, w Chinach i na Półwyspie Indyjskim. Do Ameryki Południowej dotarł wraz z Kolumbem. Aleksander Wielki uznawał go za najskuteczniejszy środek na skaleczenia i zranienia w czasie swoich podbojów. Nawet Kolumb “odkrywa” istnienie aloesu i nazywa go “doktorem w doniczce”.
Jest dużo firm zajmujących się przetwarzaniem aloesu. Szukać należy tych, które mają następujące certyfikaty:
1) Międzynarodowa Rada Naukowa ds. Aloesu (International Aloe Science Council – w skrócie IASC) to organizacja dbająca o czystość i jakość aloesu zawartego w produktach dostępnych na rynku i reklamujących się pod aloesowym szyldem. Wśród członków Rady są plantatorzy, wytwórcy, dostawcy sprzętu, drukarze, sprzedawcy, lekarze, naukowcy i badacze. IASC przyznaje swój certyfikat na okres 12 miesięcy – produkt musi co roku przechodzić kolejne badania. Dodatkowo przeprowadzane są wyrywkowe kontrole mające potwierdzić utrzymywanie standardów koniecznych do zachowania pieczęci aprobaty.
2) certyfikat ISP. System Zarządzania Środowiskiem (Environmental Management System).
Mając takie certyfikaty mamy pewność, że Plantacje Aloe vera znajdują się na terenach ekologicznie czystych, o warunkach glebowych i klimatycznych jak najbardziej odpowiednich dla tej rośliny. Gdzie nie używa się żadnych nawozów sztucznych ani środków chemicznej ochrony roślin. Zaś do zbioru przeznacza się jedynie rośliny w pełni dojrzałe, o najwyższej wartości odżywczej (3-5 letnie).